shadow_left
Logo
  • Czech/Česky (WIN-1250)
  • English
 
Shadow_R
   
Něco k mé osobě PDF Tisk
Středa, 27 červen 2007
Přejít na obsah
Něco k mé osobě
Strana 2

Narodil jsem se 1954. Svoje první fotografické začátky mám spojeny s tátovou temnou komorou, kde jsem jako malinký kluk ležel na poličce a díval se, jak táta zvětšuje snímky. Mám od něho základy v technice i v základní kompozici a také byl jedním z prvních mých kritiků.

tomas.jpg Fotografovat jsem začal již na průmyslovce, ale vážněji až na „vejšce“ v Liberci. V roce 1979 jsem se zapojil do dění v semilském fotoklubu. Mýma rukama prošly fotoaparáty jako tátova Exakta Varex 1000, různé typy Praktic, analogové Nikony a Minolta. Po roce 1987 jsem z časových důvodů přestal fotit. To mě chytilo až s koupí digitálu HP 720, který mám jako zápisník dodnes. Opět jsem se vrátil do fotoklubu a propadl jsem tomu cele. Pořídil jsem si Olympus E300 a fotografuji s ním myslím od roku 2004. Začal jsem studovat literaturu, doháněl jsem dluh ve využití fotografického software.Později jsem pořídil výborný aparát Olympus E3 a měl jsem řadu kvalitních profi a TOP profi objektivů. Ale měl jsem chuť na fullframovou zrcadlovku a dopomohla mi náhoda. Dostal jsem za úkol fotografovat detaily rekonstruovaných vodních elektráren a to na formáty nejméně 1 metr to delší straně. Na to čip Olympusu neměl a tak  jsem se se 4/3 systémem rozloučil a prodal jsem vše kamarádům olympusákům. Pořídil FF zrcadlovku Nikon D700 s kvalitními objektivy. Opět jsem se oklikou vrátil k Nikonu, kterým jsem fotografoval v poslední analogové době. Dává to velké možnosti a já bych potřeboval více času na to, abych stihl vše to co bych rád.K Olympusu jsem se vrátil, protože jsem potřeboval malý aparát, který bych mohl mít u sebe a byl z něho solidní obrazový výstup. Volba padla na Olympus EP , se kterým nyní fotografuje můj syn.P/otom jsem si pořídil Olympus OMD-EM5 a časem objektivy MZD 12-50 mm, Panasonic 20mm F1,8 , Olympus MZD 45 mm F1,8 , Olympus MZD Macro 2,8/60 mm, Olympus MZD 9-18 , Olympus MZD 75-300. Pak jsem podědil nějaká stará manuální skla na M42 a M39. Tělo EM5 zaměnil za nový EM5 Mark II a ten za Olympus EM1 Mark II a skvělý objektiv Olympus MZD 40-150mm F2,8 s konvertorem. Nikon a objektivy k němu postupně rozprodávám, protože jsou na mě moc těžké. Mou největší radostí je fotografie krajinného detailu a detailu vůbec. V poslední době se mi moc líbí makrofografie.

Ale jinak fotím rád cokoli, co mi „padne do oka“.

Před několika lety jsem založil první vlákno v diskusi na Digineffu v sekci Olympus – Jak fotíš krajinný detail ? Nyní už  je to kolikáté pokračování na nové verzi Digineffu. nyní jsem ji ž v důchodu a tak mám na fotografii více času a stále mě baví.

Jsem rád na Olympus Friends site, i když návštěvnost tam teď není velká. Ale parta lidí, kteří tam začínali, se stále stýká.

Tady Vám předkládám svoje snímky, ke kterým dávám krátké komentáře, což mi mnozí vyčítají. Mě se to naopak líbí.

Jestli se to bude líbit i Vám, tak to už je na Vás. Rozhodně Vám děkuji za zastavení a pokud si najdete čas okomentovat snímky a zapsat zápis do knihy hostů , tak mi uděláte velikou radost.Omluvte to kódovaní v knize hostů, ale někdo se mi v minulosti do toho naboural a v knize hostů frčely nějaké úchylárny, tak jsem to takhle musel zvolit.

 

Tomáš HykaAktualizováno ( Středa, 10 květen 2017 )